Teipošana ir brīnumlīdzeklis, plāksteris vai aizgājis modes kliedziens?

Kinezioloģiskais teips ir jau sabiedrībā ir plaši pazīstams, ar savām dažādajām krāsām un tā piesolītajiem ārstējošajiem efektiem. Pacienti bieži vēršas pie mums ar lūgumu "uzlīmēt teipus, ar cerību, ka tas atvieglos sāpes ātri un ļoti vienkārši". Bet, vai teipošana  patiesībā ir efektīva? 

Lai to izprastu labāk, jāizskaidro, kas ir kinezioloģiskais teips un kā tas cēlies.

Kinezioloģiskie teipi ir elastīgas lentas, kas ražotas no kokvilnas sajaukuma ar kādu elastīgu materiālu, piemēram, likras vai spandeksa un pārklāti ar akrila līmi. To aizsākumi ir cēlušies Japānā septiņdesmitajos gados, kur hiropraktiķis Kenzo Kase sākotnēji tos izmantojis tikai sportistiem. 2008. gada Pekinas olimpiskajās spēlēs un 2012. gada Londonas olimpiskajās spēlēs šie teipi tika ziedoti sportistiem, kas izrādījās īpaši izdevies mārketinga triks, jo pēc tam tie ieguva lielu popularitāti visā pasaulē.

Teips ir radīts, lai atdarinātu cilvēka ādas elastīgās īpašības. Ražotāji apgalvo, ka to īpašības ir atkarīgas no aplikācijas veida - kādā virzienā tas tiek līmēts, cik ļoti tas tiek iestiepts līmēšanas procesā un kādā formā tas tiek līmēts.

Kā strādā kinezioloģiskais teips?

Galvenā ražotāju teorija ir, ka uzlīmējot iestieptu teipu uz ādas, tas atceļ ādas slāni no apakšējiem audiem. Šī nelielā audu atbrīvošana radot vietu, kur var no jauna cirkulēt asinis un limfa.

Kāds ir kinezioloģiskā teipa piesolītais efekts?

Šo teipu īpašības parasti cilvēkiem asociējas ar palīdzību muskuļu vai muguras sāpju gadījumā. Taču dažādos avotos tiek arī minēts, ka atkarībā no aplikācijas metodes tie palīdz:

  • uzlabot stabilitāti ap locītavām;
  • veicina limfātiskas sistēmas darbību;
  • aktivizē vai, tieši pretēji, samazina muskuļa darbību;
  • samazina muguras sāpes grūtniecības laikā un var palīdzēt atbalstīt vēderu;
  • samazina diastāzes veidošanos;
  • palīdz arī vēl citās situācijās.

Tomēr, ko par to saka zinātne? Vai šie efekti ir balstīti pacientu subjektīvā interpretācijā, placebo vai arī tam ir fizioloģisks pamatojums?

Kinezioloģiskā teipošana joprojām tiek daudz pētīta un šo pētījumu rezultātu daudzveidībā ir viegli apmaldīties. Lielākā daļa pētījumu parāda, ka salīdzinājumā ar
viltus teipošanu (metode, kurā teips netiek iestiepts, to līmējot uz ādas), korekta aplikācijas metode vai nu neatšķiras ar rezultātiem no viltus teipošanas metodes, vai to pozitīvai efekts ir tik niecīgs, ka to nevar īsti ņemt vērā. Zinātnes žurnālos un datubāzēs pētījumi par kinezioloģisko teipošana ir ļoti daudz. To kvalitāte, kas ir svarīga, lai izvērtētu rezultātus, arī ļoti atšķiras. Lielākā daļa pētījumu, kuri apgalvo, ka kinezioloģiskā teipošana ir efektīva terapijas metode, ir zemas kvalitātes dažādu faktoru dēļ, tāpēc to rezultāti jāvērtē uzmanīgi.

Muguras sāpes

Vairākos sistemātiskajos literatūras apskatos (pētījumos, kur tiek apkopoti un salīdzināti vairāku atsevišķu konkrētās tēmas pētījumu rezultāti) tiek minēts, ka teipošana pati par sevi nav efektīvāka par citām terapijas metodēm, lai ārstētu hroniskas muguras sāpes. Šajos pētījumos iegūtie rezultāti arī neliecina par to, vai pareizā kinezioloģisko teipu pielietošanas metode ir efektīvāka par viltus metodi. Pētījumu kvalitātei kļūstot zemākai, šai terapijas metodei uzlabojas efektivitāte. Arī pielietojot to kā papildus terapijas metodi ārstnieciskajai vingrošanai, lai mazinātu muguras sāpes, tā nesniedz vairāk labuma kā ārstnieciskā vingrošana pati par sevi. Ja runā par muguras sāpēm grūtniecības laikā, tad arī šeit kinezioloģiskā teipošana nav efektīvāka par citam terapijas metodēm, kā piemēram, progresīvo muskuļu relaksāciju vai citām palīgierīcēm jeb stabilizējošajām jostām.

Nestabila potīte

Tāpat teipošana tiek bieži izmantota, lai palīdzētu stabilizēt potītes locītavu, taču arī šis ir tikai mīts. Patiesībā kinezioloģiskais teips cilvēkiem gan ar, gan bez potītes nestabilitātes nesniedz labākus rezultātus, kā situācijā bez nekādas ārējas stabilitātes. Un labākus rezultātus uzrāda ārstnieciskā vingrošana ar mērķi uzlabot stabilitāti ap šo locītavu.

Sāpes pleca locītavā

Kinezioloģiskā teipošana nav efektīva, lai mazinātu sāpes pleca locītavā un uzlabotu šīs locītavas funkcionēšanas spēju pati par sevi.  Tāpat, salīdzinot ārstniecisko vingrošanu kombinācijā ar teipošanu vai bez teipošanas. iepriekš minēto rādītāju rezultāti neatšķiras. 

Tūska

Apskatot to, vai šī terapijas metode palīdz mazināt tūsku, rezultāti ir dažādi, tomēr vairums sliecas, ka šī metode sniedz arī kādus uzlabojumus. Tomēr salīdzinājumā ar citām terapijas metodēm, kas veicina tūskas mazināšanos teipošana nav efektīvāka.

Ko secināt?

Teipošana var radīt placebo efektu tikai ar to vien, ka terapeits ir sniedzis kādu palīdzību pacientam, pat, ja šī terapijas metode īsti nesniedz terapeitisku efektu. Sajūta, ka kāds ir palīdzējis, var ļaut justies labāk, taču ne vienmēr un ne visiem, tāpēc to nevar uzskatīt par efektīvu terapijas metodi.

Nevar noliegt, ka kinezioloģiskie teipi izskatās interesanti, bet lielā daļā gadījumu, tie arī neko citu nedara. Kinezioloģisko teipošanu nevajadzētu uzskatīt kā primāro terapijas metodi, jo šis ir īstermiņa risinājums. Vēršoties pie fizioterapeita Klīnikā “SPARS” un kopīgi izrunājot sūdzības un saprotot terapijas mērķus, terapeits jūsu terapijas plānā izvelēsies efektīvas terapijas metodes, kas būs vērstas uz ilgtermiņa risinājumu.

 

Lauma Ieviņa, 2021