Ar dažāda veida traumām var saskarties jebkurā vecumā un dažādās dzīves situācijās- bērniem rotaļājoties, sadzīvē, darba traumas, kritieni, nelaimes gadījumi, traumas sportā u.c.

Traumas tiek iedalītas kā akūtas (piemēram, kaula lūzums spēcīga trieciena rezultātā vai saites plīsums) vai pārslodzes tipa traumas- tādas, kas rodas ilgstoši nesamērīgi slogojot kādu zonu un tajā rodas, piemēram, tādas izmaiņas kā hronisks iekaisums.
Tāpat arī var izdalīt traumas, kas attiecas uz kauliem (lūzums, plīsums, stresa lūzums) vai uz mīkstajiem audiem (muskuļa cīpslas iekaisums (tendinīts, tendinopātija), cīpslas plīsums, muskuļa vai saites pilnīgs vai daļējs plīsums u.c.)

Ja gadījusies akūta trauma, noteikti iesakām sākotnēji doties uz tuvāko traumpunktu un sakot norādēm. Šādas traumas rezultātā, iespējams, būs jālieto kāda imobilizācija (piemēram, ģipsis), varbūt arī nepieciešama akūta operācija vai, iespējams, tiks sniegtas rekomendācijas par relatīvu miera režīmu.
Jebkurā no šiem scenārijiem fizioterapeita loma atlabšanas procesā ir jo ātrāk, jo labāk. Pat, ja ir uzlikts, piemēram, ģipsis un norādīts, ka tas jālieto 6 nedēļas, ir virkne terapijas elementu, kas veicami uzreiz. Tas nepieciešams, lai vēlāk pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie pilnvērtīgām kustībām, pasargātu no kompoilkācijām (muskuļu atrofija, dziļo vēnu tromboze) un atvieflotu ikdienu, kamēr šī imobilizācija jālieto.
Sākotnēji var pietikt ar 1-2 vizītēm pie fizioterapeita.

Pārslodzes tipa traumu gadījumā nebūs tik skaidrs un nepārprotams traumas rašanās brīdis. Pacients pats to izjutīs kā diskomfortu, sāpes  un / vai nespēju veikt kādu kustību. Arī šajos gadījumos ir būtiska traumatologa- ortopēda konsultācija, un tālākie rīcības scenāriji var būt ļoti dažādi.
Tomēr, lai nezaudētu laiku, paralēli var pieteikties arī pie fizioterapeita. Kādēļ tā?

  • nereti pie fizioterapeita ir daudz īsāks gaidīšanas laiks un, neskatoties uz to, ja ir aidomas par kādu audu bojājumu, ir vairākas lietas, ko var terapijā pielietot uzreiz;
  • fizioterapeits, līdzīgi kā traumatologs, veiks virkni diagnostisku testu, lai noteiktu varbūtību kādu audu bojājumiem un diferencēs, vai nepieciešama vizīte pie traumatologa un vai pirms tās ir vērts veikt kādu attēlu izmeklējumu (rentgenu, magnētisko rezonansi, datortomogrāfiju u.c.)

Ņemot vērā, ka traumu veids var būt ārkārtīgi atšķirīgs, arī pielietotā terapija būs noteikti atkarīga no traumas veida un lokācijas un pavisam noteikti to ietekmēs arī katras personas individuālā situācija.


Rehabilitācija pēc ahileja cīpslas operācijas

Ahileja cīpsla ir lielākā un spēcīgāka cīpsla cilvēka ķermenī. Un ne velti ķermenis tā ir uzbūvēts, jo šai cīpslai ir ...

Ja gadījusies trauma, nevilcinies ar fizioterapiju

Ziemas apstākļos, kad uz ielām ir daudz sniega un pat ledus, pārvietošanās ir liels fizisko spēju pārbaudījums. No kritieniem nav ...