Iegurņa pamatne no ķermeņa ārpuses ir zona no kaunuma kaula līdz astes kaulam. To veido vairāki muskuļi, kas atbalsta iekšējos orgānus un nodrošina urīnizvades, defekācijas un seksuālo funkciju. Šie muskuļi aptver urīnizvadkanālu, maksti (sievietēm) un taisno zarnu.

Tāpat kā jebkurai citai ķermeņa zonai, arī iegurņa pamatnei iespējami traucējumi, kas visbiežāk rodas sievietēm pēcdzemdību periodā un sākoties menopauzei, bet vīriešiem pēc prostatas vēža operācijām.

Konsultācijas laikā fizioterapeits noskaidro informāciju par dzīvesveidu, iepriekš veiktām operācijām un ārstēšanu, par citām saslimšanām un medikamentu lietošanu, tiek uzdoti detalizēti jautājumi par sūdzībām. 

Physiotherapy first for pelvic floor dysfunction | Urology NewsUzsākot izvērtēšanu, starpene tiek apskatīta vizuāli. Ņemot vērā, ka iegurņa pamatnes muskulatūra nav ne redzama, ne sataustāma no ārpuses, funkciju izvērtēšana notiek, ievadot pirkstu makstī (sievietēm) un/vai taisnajā zarnā. Šāda pārbaude pacientam sākotnēji var šķist mulsinoša, jo nav pierasts, ka fizioterapeits var veikt arī pārbaudi no iekšpuses. Mūsu terapeiti ir pieredzējuši un pārliecinās, ka neviena darbība netiek veikta bez pacienta piekrišanas, kā arī nodrošina to, lai pacients gan fiziski, gan psiholoģiski justos iespējami komfortabli. Pārbaudes laikā terapeits izmanto medicīniskos cimdus un lubricējošu gēlu.

Šādā veidā var izvērtēt iegurņa pamatnes muskulatūras spēku, izturību, spēju šos muskuļus kontrolēt, veicot pareizu sasprindzināšanu un atbrīvošanu. 

Lai arī iegurņa pamatnes muskulatūras iekšēja izvērtēšana ir “zelta standarts” pacientiem ar iegurņa pamatnes disfunkciju, pacientiem ir tiesības no izmeklējuma atteikties.

Konsultācijas beigās ar fizioterapeitu Jūs pārrunāsiet pārbaudes rezultātus un kopā sastādīsiet individuālu ārstēšanas plānu. Konsultācija var ilgt līdz 1 stundai. 

Kad nedrīkst veikt IPM izmeklēšanu?

Pārbaudi nedrīkst veikt, ja ir:

  • akūtas vai hroniskas infekcijas izmeklējuma vietā (pirms konsultācijas vēlams veikt urīna analīzes ne vēlāk kā 2 nedēļas pirms vizītes);
  • akūtas sāpes iegurnī vai makstī,
  • grūtniecība,
  • lateksa alerģija,
  • 6 nedēļas pēc vaginālām dzemdībām vai ķeizargrieziena operācijas,
  • 6 nedēļas pēc mazā iegurņa orgānu un/vai iegurņa medicīniskām manipulācijām un/vai operācijām.

Iegurņa pamatnes izvērtējumu fizioterapijas klīnikā SPARS veic sertificētas fizioterapeites Signe Beķere, Sandija Bergmane, Līga Līdumniece- Šulce