Fizioterapija onkoloģijas pacientiem

Onkoloģijas diagnozes saņemšana noteikti ir viens no visgrūtākajiem un satraucošākajiem brīžiem, ar ko cilvēkiem nākas saskarties. Šis laiks parasti ir saistīts ar lielu emocionālu slodzi, jo tas ne tikai maina pacienta veselības stāvokli, bet arī rada daudz neskaidrību un jautājumu par ārstēšanas iespējām, prognozēm un ietekmi uz ikdienas dzīvi un nākotnes plāniem.

Izvēlētās ārstēšanas terapijas laikā ar pacientu notiek dažādas pārmaiņas gan fiziskā, gan emocionālā ziņā, kas var būtiski ietekmēt cilvēka turpmāko dzīves kvalitāti. Zināšanu iegūšana par izmaiņām ķermenī un terapijas negatīvo blakņu mazināšanas iespējām ir svarīga atveseļošanās procesa daļa, kuru izprast un īstenot var palīdzēt fizioterapija. Fizioterapijas mērķi tiek pielāgoti specifiskām onkoloģisko pacientu vajadzībām, sniedzot atbalstu visā ārstēšanas un atveseļošanās laikā.

Fizioterapija ir būtiska atveseļošanās procesā

Fizioterapija ir būtiska onkoloģijas slimnieku aprūpes sastāvdaļa. Tā var sniegt fizisku, emocionālu un praktisku atbalstu gan pacientiem, gan viņu tuviniekiem, palīdzot orientēties ārstniecības un atveseļošanās procesā.

Gatavošanās operācijai

Ja ārstēšanas procesā ir nepieciešama operācija, fizioterapija var palīdzēt stiprināt muskuļus un uzlabot kopējo fizisko sagatavotību jau pirms operācijas, kas var veicināt ātrāku un vieglāku pēcoperācijas atveseļošanās procesu.

Kustību apjoma uzlabošana

Fizioterapija palīdz saglabāt un uzlabot mobilitāti (kustību apjomu) ķermeņa locītavās, ko var ietekmēt veiktās operācijas, ķīmijterapija vai staru terapija. Terapijā tiek izmantoti stiepšanās un kustību apjoma uzlabojoši vingrojumi, dažādas manuālas muskuļu atbrīvošanas tehnikas.

Sāpju mazināšana un pārvaldība 

Fizioterapeiti izmanto tādas metodes kā manuālā terapija, vingrojumi un pacientu izglītošana, lai palīdzētu pārvaldīt vai mazināt sāpes un diskomfortu, tādā veidā uzlabojot pacienta dzīves kvalitāti.

Noguruma mazināšana

Noguruma sajūta ir izplatīta blakne onkoloģijas ārstēšanas laikā. Vingrojumi var palīdzēt palielināt enerģijas līmeni un sniegt fizisko spēju uzlabojumu. Pat nelielas fiziskās aktivitātes var būtiski ietekmēt to, kā pacients jūtas ikdienā.

Plaušu darbības uzlabošana

Ja ārstēšana ietekmē plaušas vai ir nepieciešama operācija krūšu kurvja rajonā, elpošanas vingrinājumi var palīdzēt uzlabot plaušu darbību un skābekļa apriti organismā. Šie vingrojumi var mazināt arī elpas trūkumu, atvieglojot iesaistīšanos dažādās ikdienas aktivitātēs.

Tūskas mazināšana un profilakse

Dažiem pacientiem pēc operācijas var rasties limfostāze jeb limfas atteces traucējumi, kas rada tūsku kādā ķermeņa daļā. Fizioterapeiti veic pacientu izglītošanu par tūsku mazinošām pozīcijām, kā arī var pielietot vingrojumus vai citas metodes tūskas mazināšanai.

Trauksmes un depresijas mazināšana

Zinātniskajos pētījumos pierādīts, ka fiziskās aktivitātes uzlabo garastāvokli un mazina nemiera un depresijas simptomus. Laba emocionālā pašsajūta ir svarīgs priekšnoteikums ātrākai veselības atgūšanai.

Droša augstākas intensitātes fizisko aktivitāšu atsākšana

Pēc saslimšanas bieži rodas bailes un jautājumi par iespēju atgriezties pie iepriekš izbaudītām un prieku radošām fiziskajām aktivitātēm, lai nenodarītu kaitējumu savai veselībai. Fizioterapeits, izmantojot dažādas novērtēšanas metodes, var sastādīt individuālu plānu drošai un pakāpeniskai fiziskās slodzes palielināšanai.

 

Fizioterapeiti sniedz vērtīgu informāciju par ķermeni un tā funkcijām, kā arī atveseļošanās procesu. Šīs zināšanas var palīdzēt veidot izpratni par ķermeni un tajā notiekošajām izmaiņām, radot drošības sajūtu un pārliecību par saviem spēkiem un spējām atgriezties ikdienas aktivitātēs.

Ja Jūs vai Jūsu tuvinieks cīnās ar onkolģisku saslimšanu, apsveriet iespēju sadarboties ar fizioterapeitu - tas var būtiski mainīt pacientu dzīves kvalitāti un viņu kopējo pašsajūtu.

Liene Pulmane, 2024