Krūts vēža pacientēm fizioterapija ir nozīmīga

Jebkāda veida ķirurģiska iejaukšanās krūts vēža ārstēšanas procesā ietekmē kustību kvalitāti un ierobežo skartās puses rokas kustības. Pēc operācijas var būt apgrūtinoši veikt ikdienas aktivitātes, kas iepriekš šķitušas pat pašsaprotamas, piemēram, ģērbšanās, mazgāšanās u.c.

Biežākie traucējumi

Bieži pacientēm attīstās sāpes un stīvums, rokas muskulatūras vājums un tūska. Operācija un saslimšana kopumā ietekmē ne tikai fizisko ķermeni, bet spēcīgi skar arī psihiskās veselības aspektus. Pēc mastektomijas (krūts noņemšanas) nereti novēro nedrošību, paštēla traucējumus, palielinātu satraukumu par savu ķermeni un seksualitātes samazināšanos.

Fizioterapijas sniegtie efekti

Fizioterapijas programma pēcoperācijas periodā un turpmākajā ārstēšanas un atveseļošanās procesā, t.sk.ķīmijterapijas un staru terapijas laikā, efektīvi:

  • palīdz atjaunot pilnvērtīgas kustības;
  • mazina sāpes;
  • mazina komplikāciju risku;
  • mazina nogurumu;
  • veicina kontroli par savu ķermeni.

Kad vērsties pie fizioterapeita?

Onkoloģiska saslimšana nekad nav gaidīta un līdz tā tiek atklāta, pacients tiek ierauts straujā ārstēšanas virpulī, kas ir satraucošs un pilns nezināmā. Var šķist, ka gulēšana un sevis fiziska saudzēšana ir labākais, ko var darīt savas veselības labā un rehabilitācija sekos kaut kad pēc ārstēšanas pabeigšanas. Tomēr ļoti vēlamies iedrošināt visus onkoloģijas pacientus, t.sk.krūts vēža pacientes pie fizioterapeita vērsties pēc iespējas agrīni. Lai gan tas var šķist kā papildu slogs, fizioterapija palīdzēs ar pašsajūtu un atlabšanas procesu.


Agrīnajā pēcoperācijas periodā (uzreiz pēc operācijas)
fizioterapeits palīdzēs ar ikdienas aktivitāšu optimizēšanu un iedrošinājumu, ko un kādā mērā drīkst veikt. Tāpat būtiski ir jau laicīgi saņemt kvalitatīvu informāciju un ieteicamo rīcību, lai pēc iespējas izvairītos no limfostāzes un/vai mazinātu jau esošo tūsku. Ar saudzīgu kustību palīdzību palīdzēs atjaunot kustības amplitūdu skartajā rokā, kā arī notiek darbs ar sāpju un/vai jušanas traucējumu mazināšanu un ķermeņa izjūtas uzlabošanu. Lai šos mērķus sasniegtu, no terapijas metodēm vēl bez izglītošanas tiek izmantotas vieglas saudzīgas kustības, kas nerada sāpes, bet var sajust vieglu iestiepuma sajūtu, elpošanas vingrojumi un pozu noturēšana.

Būtiska ir sadaļa par fizisko aktivitāšu rekomendācijām. Lai cik pretrunīgi tas sākotnēji var šķist, fiziskās aktivitātes mazina nogurumu, sniedzot vairāk enerģijas. Tāpat arī sniedz citus ārkārtīgi būtiskus pozitīvus efektus:

  • sekmē terapijas efektivitāti un uzlabo fiziskās spējas;
  • mazina ārstēšanas blaknes;
  • mazina depresijas risku;
  • uzlabo miega kvalitāti;
  • palīdz veikt ikdienas aktivitātes un saglabāt darbaspējas;
  • stiprina imunitātes sistēmu;
  • uzlabo dzīves kvalitāti;
  • mazina vēža atkārtošanās iespējamību;
  • palīdz smadzeņu darbībai;
  • palīdz kontrolēt ķermeņa svaru;
  • mazina limfātiskās tūskas veidošanās risku.

Vēlīnā pēcoperācijas periodā (2 nedēļas pēc operācijas) fizioterapija palīdz mazināt saspringumu un pēc nepieciešamības tiek uzlabots saīsināto muskuļu garums skartajā zonā, tiek uzlabots vai uzturēts muskuļu spēks. Terapijai progresējot, tiek pievērsta lielāka uzmanība arī kopējās kardiovaskulārās sistēmas spēju uzlabošanai, kas palīdz atveseļošanās procesā.  Lai šos mērķus sasniegtu, tiek uzsākti lielākas intensitātes vingrinājumi, kā arī piemērotas fiziskās aktivitātes, kurās ir ļoti būtiski turpināt visā ārstēšanas ( staru un/vai ķīmijterapijas laikā) un atveseļošanas periodā.

Pārskatāmu informāciju par fizisko aktivitāšu rekomendācijām onkoloģijā piedāvā Roche Latvia izdotā infografika. Konsultēties par tieši sev piemērotākajām aktivitātēm var pie mūsu klīnikas speciālistiem, kas strādā ar onkoloģijas pacientiem: Valērija Dzirgause, Margarita Ivanova, Alise Berga, Liene Pulmane.

SPARS ir izveidota pastāvīga sadarbība ar krūts vēža pacienšu organizāciju "Rozā Vilciens", kas pacientēm apmaksā nepieciešamo rehabilitāciju. Aicinām pacientes pieteikties uz fizioterapiju, sazinoties ar mūsu klīniku, bet ikvienu citu - ziedot organizācijai "Rozā Vilciens", lai pēc iespējas vairāk pacientes saņem sev tik ļoti būtisko terapiju!

Šeit plašāka informācija par to, kā var ziedot "Rozā Vilcienam"

 

 

 

 

Valērija Dzirgause, 2023