Mazkustīgums – risks veselībai

Rudens ir gandrīz jau klāt, un atvaļinājumu sezona tuvojas beigām, tādēļ biroju darbinieki, studenti un skolēni atgriežas pie saviem darba galdiem, kur ikdienā pavada daudzas stundas.

“Cilvēks nav radīts ilgstošai sēdēšanai un vienai pozai. Ķermenis ir būvēts tā, lai mēs varētu veikt daudz dažādu kustību.

Mūsdienas mūs ir savā ziņā piespiedušas apsēsties un fizisku darbu aizstāt ar it kā vieglākiem risinājumiem, taču ilgtermiņā šāds dzīvesveids mūsu ķermenim nenāk par labu,” uzsver Latvijas Fizioterapeitu asociācijas vadītāja Līga Līdumniece un iesaka, kā organizēt savas ikdienas gaitas tā, lai nodrošinātu veselīgai dzīvošanai nepieciešamo kustību minimumu.

Fizioterapeite iesaka sadalīt savu darba dienu gudri – ilgāk par stundu sēdēt nevajadzētu, derētu atrast kādu iemeslu, lai pieceltos. Ja ir nepieciešama saziņa ar kādu kolēģi, labāk nevis sūtīt epastu, bet aiziet līdz viņam un pārrunāt aktuālo tēmu. Ja ir vajadzība kādam piezvanīt, sarunu var veikt, staigājot pa gaiteni vai kādu citu piemērotu vietu, un tā tālāk – atrast iemeslus izkustēties, apvienojot fiziskās darbības ar profesionālo pienākumu veikšanu. “Ik pēc 20 minūtēm vai reizi pusstundā vajadzētu nomainīt arī pozu, lai nav tā, ka cilvēks visu stundu sēž vienā pozā. Nav jāveic nekādas sarežģītas darbības – pietiek vien pārliekt vienu kāju pār otru un pēc mirkļa samainīt, pagriezties uz vienu vai otru pusi un tamlīdzīgi,” skaidro Līga Līdumniece.

“Ideāli, ja darbavieta var nodrošināt darba galdus ar koriģējamu virsmas augstumu, līdz ar to pozīciju var mainīt vairākas reizes dienas laikā no stāvus uz sēdus un atpakaļ,” viņa piebilst.

Lasi vairāk https://www.diena.lv/raksts/dzivesstils/veseliba/mazkustigums–risks-veselibai-14204120