Zīdainim paaugstināts tonuss! Tiešām?

Biežākā sūdzība, kuru vecāki min, atnākot ar bērniņu uz konsultāciju pie fizioterapeita, ir par paaugstinātu muskuļu tonusu. Nereti tiek izmantoti arī apzīmējumi- hipertonuss jeb muskuļu hipertonija. “Hiper” norāda, ka kaut kas ir par daudz, virs normas, pārmērīgs.

Ir reizes, kad tas, ko mēs katrs saprotam ar paaugstinātu muskuļu tonusu, var diezgan būtiski atšķirties.

Ko fizioterapeiti saprot ar paaugstinātu muskulatūras tonusu zīdainim?

Muskuļu tonusu regulē impulsi, kas ceļo no smadzenēm un liek muskuļiem sasprindzināties. Muskuļu hipertonija parādās, ja kādā no galvas vai muguras smadzeņu reģioniem ir bojājums, kas pastiprināti sūta impulsu uz muskuļiem, lai tie sasprindzinās.

Muskuļu hipertonija ir stāvoklis, kad muskuļu tonuss ir tik augsts, ka rada grūtības kustēties, piemēram, kājas vai rokas ir stīvas un ir grūtības tās pakustināt.

Paaugstināts muskulatūras tonuss zīdainim tā medicīniskajā izpratnē ir saistīts ar smadzeņu darbības traucējumiem. Šādi traucējumi var rasties grūtniecības, dzemdību laikā vai neilgi pēc dzemdībām. Rezultātā bērniņa smadzenēm ir pietrūcis skābeklis, kas rezultējies ar nekontrolējamu muskuļu sasprindzinājumu.

Ko vecāki visbiežāk saprot ar paaugstinātu tonusu savam zīdainim?

  • bērniņš neļauj sevi apģērbt, viņam nepatīk, jo uzreiz izstiepj kājas vai rokas;
  • bērniņš uzrauj plecus, kad viņam pieskaras un tur rokās;
  • kad tur rokās, viņš griež galvu tikai uz vienu pusi;

Šeit vissvarīgāk iesākumā ir bērniņu pavērot - kā bērniņš izskatās, kustas un dzīvojas, kad ir pats ar sevi gultiņā vai uz grīdas. Piemēram, vai spēj sadot rociņas un ielikt tās mutē, vai pieskaras savām kājām, vēlākā vecumā, iedabūjot mutē kājas īkšķi, ap 5 mēnešu vecumu apvelties no muguras uz sāniem un vēdera, vai labi jūtas, dzīvojoties uz vēdera. 

Svarīgi atcerēties, ka pēc trīs mēnešu vecuma bērniņš tikai sāk sevi apzināties un iepazīt savas ķermeņa daļas un kustības. Tieši tādēļ ir svarīgi viņu nesteidzināt un negaidīt to, kam viņš nav gatavs.

Un, ja vērojot saprotam, ka saspringts un neomā bērniņš ir tikai tad, kad tiek ģērbts, celts un turēts, tad vecākiem būtu derīgi izvērtēt savas darbības un aprūpes ieradumus:

  • iespējams, ka bērna aprūpe notiek par ātru;
  • iespējams, ģērbjot bērniņu, par maz tiek ar viņu runāts;
  • iespējams, ka turot bērnu rokās, visu laiku turam tikai vienā pozīcijā uz vienu pusi;
  • iespējams, turēts uz rokām, bērniņš atrodas pārāk vertikāli, tādēļ jūtas sabijies un nedroši;
  • reizēm tās ir vēsas vecāku rokas, kas reflektori izsauc reakciju sasprindzināties, jo tas var nebūt patīkami.

Šajos gadījumos to īsti pareizi nebūtu zīdaiņa reakcijas saukt par paaugstinātu muskuļu tonusu. Šeit nepalīdzēs ne zīdaiņu masāža, ne arī Bobata terapijas ( Bobath ), vingrošanas kurss. Šeit būtiski vecākiem mainīt savus ieradumus bērniņa aprūpē, kas atrisinās zīdaiņa paaugstināto tonusu vecāku izpratnē.

Vienā vārdā pareizu un cieņpilnu bērna aprūpi, kura rada patīkamas emocijas, liek bērnam justies droši un ļauj uzticēties, sauc par handlingu. Ja neesat īsti pārliecināti par to, kā pareizi savu bērniņu ģērbt, celt, turēt rokās, kādā pozā mazgāt vai barot, piesakieties uz handlinga apmācību pie mūsu fizioterapeites Sandijas Bergmanes.

Vairāk par handlinga apmācību šeit: Hendlinga apmācība topošajiem un jaunajiem vecākiem

Piesakies handlinga apmācībai vai konsultācijai zīdaiņa izvērtēšanai šeit: